Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Aradığın Her Şey / Jeff Bezos

Aradığın Her Şey kitap

Dehanın 10’da 1’i yetenek, 10’da 9’u çalışmaktır. Yine bu kitapta anlayacaksınız ki başarı tesadüf değil inanç, istikrarlılık ve çok çalışmanın sonucudur.Bazı insanlar içlerinde hedefle doğarlar bazıları ise onu keşfeder.Amazonun dünyaya bu kadar hakimiyetinin altında yatan işletme modüllerini öğrenmek ve Jeff Bezos’u daha yakından tanımak istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.Amazonun ve Jeff Bezos’un başarılı serüvenini anlatan bir başarı hikayesi diyebiliriz.

Bir şirketin özellikle; temel bilimler üretebilen, sermayenin gözü, refahın üst seviyede olduğu, gelişime açık ve aç bir ortamda kararlılıkla ve her türlü yaratıcılığı deneyerek nasıl yükselip neler yapılabileceğini ve sonuçta ortaya nelerin çıkabileceğini, okurun ufkunu da açarak boş bir tatla anlatmaktadır.Çok akıcı bir dille anlatılan başarı hikayeleri ile ilgilenen herkese tavsiyemdir.

Ted Gibi Konuş / Carmıne Gallo

Ted Gibi Konuş 200x300 - Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Çoğumuz düşündüğümüz şeyi tam olarak ifade edememekten yakınırız. Anlatacağımız şeylerin sıkıcı olduğunu düşünür, anlatmaktan vazgeçeriz. Peki neden? Neden eğlenceli bir şekilde bir matematik konusunu anlatamayalım ki, matematik illa sıkıcı bir şekilde mi anlatılmak zorunda? Tabi ki hayır. Ancak bunu yapmaktan korkuyoruz. Herkesten farklı olmaktan, dışlanmaktan, alay edilmekten korkuyoruz. Ve tüm bunların üstesinden gelebilmek için ihtiyacımız olan tek şey birazcık cesaret.

100 den fazla TED konuşmasının çözümlemesi , en sevilen konuşmacılar ile söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşleri bir araya getirilmiş. Sosyal bilimlerde de batılı devletlerin neden ilerde olduğunu , bilimsel olarak her konuyu en ince ayrıntılarına kadar araştırmanın analiz yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamamız açısından da başarılı bir eser. Şu da varki (TED sunumlarında olduğu gibi) hayallerinizi gerçekleştirmeniz için inancınızı tazeliyor bu kitap. Sizi cesaretlendiriyor sonra da bu cesaretinizi kutsuyor.

Dünyanın en iyi beyinleri olarak kabul edilen konuşmacıların teknoloji, eğlence, dizayn TED konuşmalarından yola çıkarak topluluk önünde konuşmanın 9 önemli sırrının anlatıldığı akıcı bir kitaptır.Bu konferansları büyük ilgiyle takip etmek dışında bu etkileyici, unutulmaz sunumlar nasıl hazırlanıyor bunu bilmek istiyorsanız, ya da zaten sunum yapıyor ve yeni tatlar katmak, iz bırakmak, ilham vermek istiyorsanız ya da bir gün TED de konuşma yapmak gibi hayaliniz varsa ve topluluk önünde konuşma becerisini ve etkinliğini geliştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir kitaptır.

İş Yaşamında 100 Kanguru / Ahmet Şerif İzgören

İş Yaşamında 100 Kaguru kitap

Öncelikle kitabın isminin anlamından başlamak istiyorum. Kangroo Avustralya yerli dilinde ‘’Seni Anlamıyorum’’ anlamına geliyor. Bu yüzden iş yerinde bizi anlamayan ve ya kendimizi anlatamadığımız yüzlerce kangurudan bahsediliyor.

Bu kitabın tek bir ana fikri var; Hayatımızın her alanında Sistem lideri olmak

İş yaşamıyla ilgili karşılaşılabilecek engeller ve bunların aşılmasına ilişkin çözüm önerilerine ilişkin örneklerle yapılan açıklamalar sıkılmadan okumamızı sağlıyor.Güzel öneri, tespit ve tahliller var. Tecrübe konuşturur insanı. Aynı hataları tekrar tekrar yapmaya vaktimiz de yok gücümüz de. Bundan dolayı çözüm ayağımıza gelmiş, sadece açıp okumak düşüyor.

İş hayatında yöneticiyseniz ki illa yöneticiler okumalı diye bir şey yok, yazılanları aile ve sosyal hayatınıza da uygulayarak çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Vay be dedirten tecrübeler, güzel hikayeler ve akıcı bir dille yazılan kitabın nasıl bittiğini anlamayacaksınız bile. Kişiye çok faydalı olacağını düşünüyorum.İş yaşamına yeni girecek olan. Girişimci ruhu olan arkadaşların mutlaka okuması gereken bir kitap. 

 

Geleceği Yönetmek / Ahmet Şerif İzgören

Geleceği Yönetmek kitap

Suya bir taş attınız.Attığınız taş bir dalga oluşturmaya başladı.Bu dalga kuvvetine baktığımızda merkezden uzaklaştıkça dalganın zayıfladığını görürsünüz.Ahmet Şerif İzgören kitaplarında bir toplumun, bir sistemin, bir şirketin, bir devletin düzelmesi merkezden yani sizden başladığını çok net anlıyorsunuz.

Bu noktada geleceği yönetmek kitabını okuduğunuzda şu soruların cevaplarını alacaksınız.

  •  Her ne iş yapıyorsanız hakkıyla mı yapıyorsunuz ?
  • Türkiye gelişmiyor diye eleştiriyorsanız detayları
  • Başarıya ulaşmış şirketlerin sırrı nedir ?

 

Mor İnek / Seth Godin

Mor İnek kitap

Günümüz yöneticilerine ve iş sahiplerine, şirketlerini ayakta tutabilmeleri için yol gösterici bir kitap. Herkesin doğru bildiği reklam yanlışları. Her şirketin neden mor ineği araması gerektiği. Bunun gibi daha bir çok bilgilendirici yazılar bulunmakta.

Merada otlayan siyah beyaz ineklerin manzarası bir süre sonra sıradanlaşır. Bu sıradanlaşma fark edilemez hale gelir. Peki onca siyah beyaz ineklerin arasında bir mor inek olsaydı? 

İşte o zaman meraklı gözler ona dikilirdi. 

Kısaca pazarlamayı bu şekilde anlatıyor Seth Godin. Pazarda aynı üründen binlercesi var. Ancak diğerlerinden farklı olan görünür hale gelir. farklılaşmak. Bilinenden farklı bir farklılaşmak.

Kitap klasik olarak pazarlamada kullanılan “P” ler ile başlamış. Ürün(Product), Fiyat(Pricing), Promosyon(Promotion), Konumlandırma(Positioning), Bilinirlik(Publicity), Ambalaj(Packaging), Kulaktan kulağa yayılma(Pass-along), İzin(Permission). Yeni “P” ise Purple Cow ( Mor İnek ).Bence yeni “P” denenmeli.

Eğer sizde de “farklı yapmak” ifadesi soyut olarak bir yerlerde duruyorsa Godin’in bu müthiş eserini mutlaka okuyun. Beraberinde, kitabın sizde ki “farklı yapma”yı nasıl somutlaştırarak zihninizin merkezine getirdiğinin heyecanını yaşıyabilirsiniz.

İşini geliştirmek , yeni ve farklı bir bakış açısı ile iş açmak isteyen yatırımcı ya da girişimci ruhlu herkesin okuması gereken güzel bir kitap. 

Buy.ology / Martın Lındstrom

Buy.ology kitap

Martin Lindstrom 2008’de piyasaya sürülen bu kitabında neden bazı ürünlerin başarıya ulaşırken bazıların yüzüstü yere kapaklandığını anlamak için tüketicilerin kafasının içine göz çalışıyor.Bu çalışma; yalnızca ürün tasarlama, pazarlama ve reklam yapma tarzlarını değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda hepimize satın alma kararını verirken beynimizde neler olup bittiğini anlama olanağı sağlıyor.Bilim ile pazarlama arasındaki tarihsel buluşmaya tanık oluyor kitap.Beynimizin ve bizim reklam saldırılarının altında yatan gizli tercihlerimizi, bilinç dışı arzularımızı ve akıl dışı düşlerimizi etkileyen, aynı zamanda hemen her günkü davranışlarımıza devasa etkide bulunan unsurları anlayabilmemize yardımcı oluyor.

İnsanların satın alma davranışlarının bir laboratuvarda incelendiği ve sonuçlarının paylaşıldığı bu kitabı okurken fazlasıyla değişik bilgiler edinebilirsiniz.Tüketici davranışlarıyla ilgilenen insanların özellikle okuması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum.

İknanın Psikolojisi / Robert B.Cıaldını

knanın Psikolojisi 187x300 - Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Nasıl ikna ediliyoruz? Ya da bazı zamanlarda nasıl kandırılıyoruz? Yöntemler, zaaflar, psikoloji. Her şeyin etkili olduğu, ince ince düşünülmüş araştırılmış ve uygulanmış yöntemleri okuyunca gerçekten bende böyle yaptım ya da bende aynısını yaptırdım diyeceksiniz. Çok faydalı okunması gereken bir kitap sonrasında eminim ki ikna edilmek istendiginizde daha temkinli olacaksınız.Çeşitli reklam kampanyalarının da faydalandığı bu ikna yöntemleri psikolojik bir bakış açısıyla dile getirilmeye çalışılmış. Sürü psikolojisi, sosyal aidiyet, toplumda kabul görme kavramlarıyla bezenmiş bir kitap.

Davranışsal ekonomiyle ilgilenenler için okunması faydalı ancak şart olmayan dili ve konusu bakımından her kitleye hitap eden hoş bilgiler veren bir kitap . Yazar Günümüz tüketim mahkumu toplumların üzerinde yürütülen algı operasyonları ve çeşitli yöntemlerini ifşa etmiş . İnsanın doğası gereği her işin kolayına nasıl kaçtığını ve şirketlerinde bu açıktan faydalanarak nasıl karlarını kar kattığını anlatmış.

Hepimiz son derece sofistike, hızla büyüyen gelişen karmaşık bir dünyada yaşıyoruz. Karmaşayı çıkaran insan çözen gene insan. Bu karmaşa içerisinde bazen farkında yaşamak ne yaptığımızı bilmek ve yapılanı anlamak daha doğrusu bunları hızlı bir şekilde kavramak için hepimizin kısa yollara ihtiyacı vardır. Bu kısa yollar sayesinde artık duygularınıza daha hakim bir şekilde başkaldırabileceksiniz ve muhtemelen gene bir dilenciye kendinizi para verirken bulacaksınız fakat artık bunu siz istediğiniz için, gerçekten bunu yapmak istediğiniz için vereceksiniz. Şirketler ve bireyler daha az duygularınızı yönetip sizi ele geçirme imkanı bulacaklardır. “sınırlı sayı”, “son gün” safsatasına inanmayacaksınız. Otoritenin, ünvanların nasıl da hayatınıza işlediğini göreceksiniz ve ışıklarda beklerken hata yapan bir araba eğer modeli düşükse kornaya basmakta aceleci oluşunuzu, lüks ise nasıl da sabırlı olduğunuzu göreceksiniz. Ve iyi tasarlanmış ve pahalı giysiler, mücevher ve araba gibi faktörlerin ne ara statü sembolü halini aldığına şaşırıp biraz utanacaksınız belki de.

Akıl Dışı Ama Öngörülebilir / Dan Arıely

Akıl Dışı Ama Ön Görülebilir 195x300 - Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Kitabın konusu, son on- on beş senede duyulurluğu yavaş yavaş artan davranışsal iktisat hakkında. Bunu açıklamak için karşılaştırma yapmam gerekirse; klasik iktisat, insanların her zaman minimum maliyet/zarar ve maksimum fayda/kar ile hareket ettiğini savunan iktisat öğretisidir. Klasik iktisat bu akılcı kuramını ise ‘’homo economicus’’ yani rasyonel insan olarak adlandırmıştır. Fakat zaman içinde, tarihsel açıdan da ispatlanacağı gibi bu anlayışa göre çok büyük hatalar, fireler oluşmuştur. Bu hatalar aslında her işinde rasyonel ‘’sanılan’’ insanın hiç de rasyonel davranmadığını gösterir niteliktedir. Bu durumda ise ‘’Sorunlara nasıl yaklaşılmalı?’’ sorusuna cevap olarak ‘’davranışsal iktisat’’ söylenebilir.

Ekonomi bilimi, insanların kararlarını tamamen rasyonel olarak aldığı varsayımı üzerine kurulmuştur. Arz talep dengeleri, fiyat belirlenmesi, paranın değeri vs her şeyin akılcı olduğu temeline dayanır. Tamamen aynı iki ürün varsa ucuzunu alırız ya da ihtiyacımız olmayanı almayız gibi. Ancak Dan Ariely (Psikoloji ve Davranışsal EKonomi Profesörü) bu kitabında verdiğimiz pek çok kararın mantık dışı olduğunu, duygusal ya da psikolojik eğilimlerimizle karar aldığımızı ve bunun kolaylıkla yönlendirilebilir olduğunu, ekonominin de bu irrasyonellikten bağımsız düşünülemeyeceğini anlatıyor.

Her bölümünde farklı bir konunun ele alındığı kitap inanılmaz eğlenceli ve samimi bir dille anlatılmış, yaptığı deneyler ve analizlerle zenginleştirdiği bu kitapta hem çok şey öğrenmek mümkün hem de çok gülmek…

 

Peynirimi Kim Kaptı ? / Spencer Johnson

Peynirimi Kim Yaptı kitap

Basit bir fare peynir hikayesi bir insanın hayatını bu denli değiştirebilir. Tabi kide okuduğumuz her kitap bize bir yön verir, ama bu kitap bize yol oluşturuyor.Asla değişimden korkmamamız gerektiğini, zamanı geldiğinde değişimi kabul etmemiz ve hayatımızı ona göre yön vermemizi öğretiyor.

Kitabımızda 4 karakterimiz var.2 faremiz ve insanımız .Bir labirentimiz ve herkesin ulaşmak istediği peynirleri var.Peynirimiz ulaşmak istediğimiz hayaller, koyduğumuz hedefler, hüznü, huzuru hatta golf ya da tenis gibi bir aktiviteyi temsil eden bir metefor.Labirent istediğimiz şeyi arayarak zaman geçirdiğimiz yeri simgeliyor.

Bir hikayeyle hayatınızı, kaçırdığınız fırsatları sorguluyorsunuz.Kitap zaten çok ince bir günde okunabilir.Eğer hayatınızı düzene sokma konusunda ilhama ihtiyaç duyarsanız bu kitap aradığınız kitap olabilir.İş hayatında başarılı olmak ve başarısızlığa uğradığında yeniden ayağa kalkmak isteyenler için tam bir başucu kitabı … Öne çıkan sözleri hatırlamak bile bakış açınız ile oynuyor.Hayatınızın her noktasına uyarlayabileceğiniz bir kitap.

Sizler için girişimcilerin okuması gereken kitapları listelemeye çalıştık, sürekli güncellenecektir. Sizin de eklemek istediğiniz bir kitap olursa yorumlarda belirtebilir ve ya bize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir